Musí být pečeť kruhová?
Vůbec ne! U pečetí existuje celá řada různých tvarů, od klasických kulatých přes oválné, víceboké (nejčastěji šesti či osmihranné), pečeti ve tvar čtyřlístku anebo i v Čechách oblíbené pečeti ve tvaru štítu.
Také pokud jde o velikost, existuje velká řada možností. Nejmenší pečeti mají průměr okolo 1 centimetru, největší až 15 centimetrů!
|
Více pečetí?
Pečeti mohou být buďto přímo otištěny na dokument nebo k němu mohou být přivěšeny. Druhý způsob se používal především v minulosti. Při dolní hraně či po obvodu dokumentu jsou k němu na šňůrách nebo na pergamenových (tj. kožených) proužcích připevněny jednotlivé pečeti. Pokud dokument ztvrzovalo více osob, mohlo být k němu připojeno i velké množství pečetí. 2, 5, 10, 15 i více!
|
Nejstarší pečeť československého státu
Na nejstarší provizorní pečeti československého státu, užívané po jeho vzniku k pečetění mezinárodních smluv, chybí opis, tedy jakýkoliv nápis. Jednoduchá kruhová pečeť je tvořena pouze dvouocasým lvem ve štítu.
|
Oboustranné pečeti
Přivěšená pečeť může mít otisk pečetidla na přední i zadní straně – lícní (latinsky avers) i rubní (latinsky revers), potom mluvíme o oboustranné pečeti. Zvláště u panovníků a papežů byly oblíbené tzv. mincovní pečeti. Jak název napovídá, stejně jako u mince je pečetní obraz z obou stran stejně velký. Postupem doby ve snaze zabránit falšování pečetí vznikly tzv. rubní pečeti, tedy pečeti, které měly otištěnou na rubní straně menší pečeť. Za účelem vyhotovování oboustranných pečetí bylo třeba dvou pečetidel, typařů. Ty byly často z důvodů bezpečnosti uchovávány odděleně.
|
Sfragistika
Sfragistika je věda , která se zabývá studiem pečetí. Její základy se objevují již na konci 17. století.
|
Co je to bula?
Bula je pečeť z kovu, například z olova, ale často i velmi drahého, třeba ze zlata. Pečetění zlatem a jinými kovy bylo do západní Evropy převzato z Byzance. Olověné buly jsou nejčastější u papežů, zlaté pak používali císařové a králové, z našich třeba Přemysl Otakar I. a Karel IV. Zlatou pečetí se zdůrazňovalo nejen postavení a bohatství pečetitele, ale také se jí vyjadřovala úcta k tomu, pro koho byla takto zpečetěná listina vydávána, mohla se jí také zvýrazňovat důležitost události.
|